wtorek, 28 stycznia 2014

Pierogi z kapustą i grzybami

Dawno nie było u mnie pierogów. Dzisiaj proponuję ich dość klasyczną wersję, z kapustą i grzybami. Przepis na dobre ciasto i przepyszny farsz. Trzeba poświęcić im trochę czasu, ale warto. Podajcie je z podsmażoną cebulką. Polecam!


Składniki (50 sztuk):

Ciasto:
4 szklanki mąki pszennej
2 niepełne szklanki gorącej wody
2 jajka roztrzepane
2 łyżki oleju
2 łyżeczki soli

Farsz:
400-450 g kapusty kiszonej
20 g suszonych grzybów
1 cebula
1 łyżeczka brązowego cukru
1 liść laurowy
3 ziarenka ziela angielskiego
2 łyżki oliwy

Wykonanie:

Grzyby suszone płuczemy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na co najmniej kilka godzin. Następnie wyjmujemy je, kroimy na mniejsze kawałki, a wodę w której moczyły się przecedzamy przez sitko.

Kapustę odciskamy z wody (jeśli jest bardzo kwaśna płuczemy ją wcześniej pod zimną wodą) oraz drobno kroimy. Cebulę również kroimy drobno. W garnku rozgrzewamy oliwę i podsmażamy na nim cebulę przez około 4 minuty, dodajemy kapustę, grzyby, wodę, w której moczyły się grzyby, cukier, liść laurowy, ziele angielskie, całość zalewamy zimną wodą, tak aby lekko przykrywała powierzchnię kapusty. Kapustę gotujemy 1 godzinę, od czasu do czasu mieszając. Po ugotowaniu przekładamy ją do miski i studzimy. Pamiętajmy, aby wyjąć z niej liść laurowy i ziele angielskie.

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól i mieszamy całość. Po środku robimy wgłębienie, w które wlewamy roztrzepane jajka. Dodajemy gorącą wodę, olej i zarabiamy ciasto. Powinno być elastyczne, jeśli jest zbyt kleiste, podsypujemy je odrobiną mąki. Ciasto wyrabiamy 5 do 10 minut. Odkładamy do miseczki, przykrywamy bawełnianym ręcznikiem i odstawiamy na 10 minut.

Ciasto rozwałkowujemy dość cienko. Wykrawamy szklanką kółka, nakładamy na środek łyżeczkę farszu i zlepiamy dokładnie brzegi. Palcem lub widelcem robimy na brzegu wcięcia/wzorek. Ulepione pierogi układamy na blacie/deseczce oprószonej odrobiną mąki i przykrywamy bawełnianym ręcznikiem kuchennym, aby nie obeschły. 

W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem odrobiny soli. Pierogi wrzucamy do wrzątku, a kiedy wypłyną gotujemy je jeszcze przez chwilę i wyjmujemy łyżką cedzakową. Podajemy np. z podsmażoną cebulką.

Smacznego!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydrukuj przepis