wtorek, 3 czerwca 2014

Sałatka z melona, kurczaka w sezamie i kiełków stir-fry

Można stwierdzić, że lubię w gotowaniu różnorodność. Sztuka kulinarna jest dla mnie fascynująca, o ile nie staje się rutyną i nie jest zbyt często powtarzalna. Można też stwierdzić przy tym wszystkim, że czasem przez kilka dni pewne produkty stają się motywem przewodnim w moim gotowaniu. Pewnie wynika to z faktu zrobienia większych zakupów czy wręcz zapasów pewnych składników. W tym tygodniu stało się też tak z melonem. I tak po koktajlu truskawkowym z melonem i sałatce z melona i sera koziego powstała kolejna wersja jego wykorzystania. Tym razem w sałatce z dodatkiem smażonych w panierce z sezamu i mąki kukurydzianej kawałków kurczaka i kiełków stir-fry. Danie, które jednocześnie jest sałatką i potrawą podawaną lekko na ciepło (o ile istnieje pojęcie sałatki na ciepło :-) ) Przepis, którego ostateczna wersja powstała właściwie podczas jego tworzenia. 
Po jej podaniu usłyszałam, że jedynym jej mankamentem jest to, że... nie ma dokładki :-) Kurczak w tej panierce jest tak dobry, że mógłby być podany osobno z dodatkiem ziemniaków i surówki. Melon swoim słodkawym posmakiem świetnie wkomponowuje się w potrawę. Nie pozostaje nic innego jak zakończyć standardowym słowem "polecam"! :-)


Składniki (2 porcje):
1 pojedynczy filet z kurczaka
250 g melona (kantalupa, waga ze skórką)
1/2 szklanki kiełków stir-fry
garść roszponki lub sałaty
1 jajko
2 łyżki sezamu
2 łyżki mąki kukurydzianej
3 łyżki oleju
2 łyżki oleju arachidowego
szczypta soli

Wykonanie:
Kurczaka oczyszczamy z błonek i kroimy na małe kawałki, oprószamy go lekko solą. W jednej miseczce roztrzepujemy jajko, w drugiej mieszamy sezam z mąką kukurydzianą. Zanurzamy kawałki kurczaka w jajku, dokładnie obtaczając go w nim, a następnie przekładamy do miseczki z sezamem i mąką kukurydzianą, obtaczamy go dokładnie w tej panierce.
Melona obieramy ze skórki, wydrążamy pestki i kroimy na małe kawałki.
Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju, podsmażany na niej kiełki stir-fry przez około 2 do 3 minut (cały czas mieszając). Przekładamy kiełki na talerzyk i na tę samą patelnię wlewamy 2 łyżki oleju i 2 łyżki oleju z orzeszków ziemnych. Kiedy olej będzie gorący wkładamy na patelnię kawałki kurczaka, smażymy go około 7 minut, od czasu do czasu mieszając.
Na 2 talerzach rozkładamy roszponkę lub sałatę (u mnie roszponka), następnie kawałki kurczaka i melona oraz kiełki. Od razu podajemy (danie dobrze smakuje podane z chlebem posmarowanym masłem).

Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydrukuj przepis