wtorek, 24 marca 2015

chapati (ćapati)


Kilka miesięcy temu zamieściłam na blogu przepis na rybne indyjskie curry, napisałam wówczas, że świetnie smakuje z chapati... i że niedługo umieszczę na nie przepis. Zatem... pora spełnić obietnicę.
Chapati lub inaczej ćapati to okrągłe cienkie placki z mąki pszennej i wody, bardzo popularne w Indiach. Zastępują sztućce. Tak... Hindusi odrywają kawałek, nabierają nimi potrawę z talerza i w ten sposób niepotrzebne są im żadne sztućce podczas spożywania posiłku.
Indie... pozostały w moim sercu. I pozostaną na zawsze. Jak wiele podróży, chociaż każda z nich jest inna i pozostawia inne wspomnienia. Chapati smażyłam z Panią Leelu podczas lekcji gotowania w pewne upalne październikowe przedpołudnie zeszłego roku. Przepis według jej wskazówek, chociaż Pani Leelu z uwagi na wieloletnią wprawę szło to zupełnie "jak z płatka" :-) Swoich uczniów co jakiś czas poprawiała lub dawała wskazówki. Czy byłaby zadowolona patrząc na moje chapati? 
Pani Leelu... będzie coraz lepiej, obiecuję :-))

Przenieście trochę indyjskich smaków do swojej kuchni. Warto :-)

Składniki (10 sztuk):

2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka letniej wody
2 łyżeczki oleju słonecznikowego lub kokosowego
1/4 łyżeczki soli

+ olej do smażenia
+ odrobina dodatkowej mąki

Wykonanie:

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól i letnią wodę, dłońmi zagniatamy ciasto, a następnie dodajemy olej słonecznikowy lub kokosowy. Jeśli ciasto jest zbyt kleiste podsypujemy je jeszcze odrobiną mąki. Wyrabiamy przez chwilę do uzyskania gładkiej konsystencji. Ciasto przykrywamy bawełnianym ręcznikiem kuchennym i odstawiamy na 30 minut.
Następnie dzielimy je na 10 równych porcji, z każdej formujemy kulkę. Kulki ciasta rozwałkowujemy dość cienko na stolnicy oprószonej mąką.

W małej miseczce umieszczamy olej słonecznikowy.

Rozgrzewamy patelnię, przy użyciu pędzelka smarujemy ją odrobiną oleju. Wkładamy placek, ostrożnie, aby ciasto nie zlepiło się. Smażymy około 1,5 minuty, do czasu aż ciasto zrumieni się, a następnie przekładamy na drugą stronę. Wierzch smarujemy odrobiną oleju. Smażymy około 1,5 minuty. W trakcie smażenia tworzące się w cieście bąble zbijamy delikatnie drewnianą łopatką.

Usmażone placki przekładamy do naczynia, które szczelnie przykrywamy np. pokrywką lub bawełnianym ręcznikiem kuchennym. Placki powinny zostać podane na stół od razu po przyrządzeniu, jeśli podamy je dopiero po usmażeniu wszystkich sztuk trzymajmy je w cieple pod przykryciem.

Podajemy je z indyjskimi potrawami np.
lub

Smacznego!





1 komentarz:

Wydrukuj przepis